Diety kończące się efektem jojo

Dużo mówi się o tym, że Polskę, tak samo jak inne kraje Europy Zachodniej czy USA dotknęła plaga nadwagi i otyłości, z którą jednak coraz świadomiej walczymy, nie tylko jako dorośli, ale również dzieci i młodzież.
Bardzo często, chcąc osiągnąć natychmiastowy wynik diety, wybieramy bardzo restrykcyjne zasady żywienia, które w znaczny sposób ograniczają przyjmowane przez nas standardowo kalorie. Niestety takie diety powodują więcej problemów niż ich rozwiązują, nie tylko na takiej diecie czujemy się zmęczeni, senni, rozdrażnieni a nasze ciało traci zwykłą równowagę. Innym problemem jest, że taka dieta bardzo spowalnia metabolizm naszego organizmu, ciało czuje że dostarcza się mu mniejszej dawki pożywienia, przez co zaczyna magazynować każdy kolejny posiłek, bojąc się wygłodzenia, prowadzącego do załamania się zdrowia i zagrożenia życia. Niestety nawet po zaprzestaniu głodówki i zrzuceniu kilku kilogramów, nasz organizm nie przestawi się ot tak sobie na poprzednie tory, nawet przez kilka tygodni potrafi magazynować każdy przyjęty posiłek, co często prowadzi do przybrania na wadze więcej, niż przed podjęciem diety odchudzającej. Taką dietę zazwyczaj kończymy ciężsi niż przed rozpoczęciem odchudzania, bardziej sfrustrowani, często osłabieni i zniechęceni.
Zanim wybierzemy i rozpoczniemy dietę, warto jest skonsultować się w tej sprawie z dietetykiem lub z lekarzem pierwszego kontaktu, którzy będą w stanie podpowiedzieć w jaki sposób zdrowo i skutecznie schudnąć nie narażając się na efekt jojo.

Previous post Ćwiczenia i dieta
Next post Dieta napisana pod Twoje geny